VAŠINGTON - Specijalni američki izaslanik Stiv Vitkof izjavio je danas da je američki predsednik Donald Tramp "radoznao" zbog čega Iran nije popustio pod rastućim pritiskom Sjedinjenih Američkih Država, dok su nuklearni pregovori između dve strane u zastoju oko ključnih pitanja.
Vitkof je u intervjuu za Foks njuz rekao da Tramp postavlja pitanje zašto Teheran nije "kapitulirao" uprkos značajnoj američkoj pomorskoj sili koja je raspoređena u regionu oko Irana.
"Predsednik me je to pitao jutros i on je, ne želim da koristim reč 'frustriran'... jer razume da ima mnogo alternativa, ali... radoznao je zašto nisu, ne želim da koristim reč 'kapitulirali', ali zašto nisu kapitulirali", rekao je Vitkof.
On je naveo da Vašington očekuje od Irana da formalno izjavi da ne teži nuklearnom oružju, i da preduzme konkretne korake kako bi to dokazao.
Uslovi za sastanak lidera o Ukrajini mogli bi se steći za tri nedelje
Specijalni američki izaslanik Stiv Vitkof najavio je da bi pregovori o mirovnom planu o Ukrajini mogli da se održe u roku od tri nedelje, što bi, po njegovoj oceni, otvorilo put trilateralnom sastanku između američkog, ruskog i ukrajinskog predsednika, Donalda Trampa, Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog.
Vitkof je za Foks njuz rekao da se on i zet američkog predsednika Džared Kušner, koji je stalni član delegacije za mirovne pregovore o Ukrajini, nadaju da će "predstaviti neke predloge" ruskoj i ukrajinskoj strani, koji će ih približiti u naredne tri nedelje.








