Izvor: Kallxo (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; jučerašje izdanje)
Tri službenika albanske zajednice su smenjena sa svojih radnih mesta odlukom predsednika Opštine Severna Mitrovica, Milana Radojevića, u ponedeljak, 26. januara 2026. godine. Zaposleni u Kancelariji za zajednice i povratak (Aida Ferati-Doli, R. U., U. N.) smatraju odluku nove izvršne vlasti arbitrarom i diskriminatorskom, prenosi Kallxo.
U obrazloženju za njihovu smenu navodi se da Kancelarija za zajednice treba da ima sedam službenika: tri iz albanske zajednice, dva iz bošnjačke zajednice, jednog iz turske zajednice i jednog iz srpske zajednice. Pošto su u trenutku smene u Kancelariji radila šest službenika albanske nacionalnosti, opštinski zvaničnici ističu da je primetili nezakonitost u njihovom imenovanju.
„U gradu sa multietničkom strukturom, ovakva odluka narušava princip ravnopravnog predstavljanja zajednica i direktno krši zakonske i podzakonske odredbe koje regulišu ciljeve, nadležnosti i funkcionisanje ove kancelarije“, navodi se u saopštenju.
Smenjeni službenici ističu da nije njihova krivica što su primljeni konkursom od 8. maja 2025. godine, kada nijedan kandidat iz srpske zajednice nije aplicirao za poziciju službenika za zajednice i povratak. R. U. je za Kallxo rekla da nije obaveštena 15 dana unapred o prekidu ugovora, iako to zakon predviđa:
„Počeli smo u avgustu 2025, probni rad je trajao šest meseci. Ugovor sam imala na neodređeno vreme. 26. januara su nas smenili. Ne, za tih 15 dana nismo dobili nikakvo obaveštenje, samo nam je stigla odluka“, rekla je R. U.
Jedan službenik, koji je želeo da ostane anoniman, za Kallxo je rekao da konkurs nije predviđao etničke kriterijume niti kvote za izbor kandidata:
„Ovo je politički i diskriminatorski. Konkurs je bio otvoren za sve, nigde nije navedeno da li kandidat treba da bude Albanac, Srbin ili Bošnjak. Takođe, nije navedeno koliko Albanaca, Srba ili Bošnjaka će biti primljeno“, rekao je.
Bivši službenik ističe da je nakon probnog perioda, koji je trebao da se završi u februaru, rukovodilac Kancelarije za zajednice i povratak trebao da oceni rad službenika i potvrdi da li ispunjavaju kriterijume za nastavak zaposlenja.
„Šef nam je poslao imejl da se vidimo u četvrtak u određeno vreme za sastanak. Kada je predsednik video taj imejl za ocenu, pozvao nas je u svoj kabinet i dao nam odluku o smeni“, rekao je bivši službenik.
Naglašavajući da je ovo nezakonita odluka, smenjeni službenici za Kallxo kažu da će žalbu podneti Nezavisnom savetu za nadzor civilne službe Kosova i pratiti slučaj pravnim putem.
Šef Kancelarije za zajednice i povratak, Dževdet Hadžiju (Xhevdet Haxhiu), rekao je za Kallxo da nijedan kandidat iz srpske zajednice nije aplicirao za poziciju „Službenik za zajednice“ u maju prošle godine:
„Koliko ja znam i prema informacijama koje imam, nije bilo drugih kandidata. Jedan je bio iz turske zajednice i bio je slab, jedan iz bošnjačke zajednice je primljen, a ostali su svi bili Albanci“, naglasio je Haxhiu.
Što se tiče smenjenih službenika, Haxhiu tvrdi da nisu imali nikakve primedbe jer su svi ispunili kriterijume u organizaciji rada:
„Čak sam svim kandidatima unapred pripremio odluke o nastavku ugovora o radu. Međutim, predsednik opštine je arbitrarno doneo odluku o njihovoj smeni“, zaključio je Haxhiu.
Kallxo je poslala pitanja i Opštini Severna Mitrovica u vezi sa navedenim tvrdnjama, ali do objavljivanja teksta odgovor nije stigao.
Sličan slučaj smene albanskih službenika desio se i u opštini Zvečan. Dva bivša službenika iz albanske zajednice tvrde da im je radni odnos neosnovano prekinut od strane nove izvršne vlasti na čelu sa Dragišom Milovićem. U julu prošle godine potpisali su ugovor na neodređeno vreme po rešenju bivšeg predsednika Iljira Pecija (Ilir Peci).
Ugovor im je prekinut 10. januara ove godine, posle šest meseci. U odluci do koje je došao Kallxo navodi se da je razlog smene to što tokom probnog rada nisu pohađali obavezne obuke, budžet opštine nema dovoljno sredstava za administrativne asistente i ne postoji izveštaj o oceni i rezultatima rada.








