„Zaista je onako jedna šizofrena situacija da budete roditelj detetu koje je u nekoj blokadi na nekom fakultetu, a da vi postupate suprotno od onoga šta vaše dete radi“, u izjavi za KoSSev kazao je doc. dr Jugoslav Gašić.
Gašić je profesor sa Medicinskog fakulteta, koji živi na relaciji Kosovska Mitrovica-Novi Sad, i inače jedan je od četvoro profesora sa Prištinskog univerziteta koji su juče javno podržali studente širom Srbije u njihovim blokadama nastava koje traju od kraja novembra.
Nastava je obustavljena na oko 40 državnih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu. Blokade su počele nakon napada na studente FDU tokom odavanja počasti na 15 minuta za 15 stradalih tokom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Oni zahtevaju podnošenje krivičnih prijava protiv napadača, kao i ostalih članova grupe koja je napala studente.
Studenti ujedno traže da se objavi sva dokumentacija o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, gde je nastradalo 15 osoba, i da se privedu svi odgovorni za tragediju.
Mnogi profesori na fakultetima širom Srbije, ali i kolege iz regiona, podržali su javno studente, dok ih je iz dana u dan još više.
Studenti Univerziteta u Prištini nisu deo blokada i protesta, ali su podršku, otvorenim pismom, studentima u centralnoj Srbiji sinoć dali pojedini profesori ovog Univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
Samo ih je četvoro, od više od 700 profesora koji predaju na Prištinskom univerzitetu, a Gašić u izjavi za KoSSev kaže da sumnja da „potencijalni pritisci“ mogući razlog zbog kog možda kolege nisu htele da podrže njihovo pismo.
Upitan da li kod njega i kolega postoji strah ili pritisak, odgovorio je odrično.
„Ja nisam imao pritisaka do sada, jesam imao puno telefonskih poziva. Da li će ih biti ili ne, to ne znam, videćemo ali suštinski smatram da su potencijalni pritisci razlog zbog čega možda mnogi nisu hteli da se upuste u ovaj posao“.
Sa druge strane, upitan o razlogu zbog čega su on i još troje kolega podržali studente, Gašić poručuje:
„Svi mi smo roditelji i ja smatram da, pored toga što smo roditelji, mi smo i univerzitetski profesori nekim studentima. Isto smo tako roditelji nekoj deci koji su studenti. Zaista je onako jedna šizofrena situacija da budete roditelj detetu koje je u nekoj blokadi na nekom fakultetu, a da vi postupate suprotno od onoga šta vaše dete radi“.
Univerzitet, dodaje, ne može da bude mesto u kom svi misle isto.
„Postoji pluralizam mišljenja. Moje lično mišljenje je takvo. Da li se neko slaže ili ne, to je pitanje. Suštinski, mi vidimo da su to četiri osobe koje dele mišljenje. Subjektivno mislim da je mnogo više ljudi, a razlozi zbog kojih nisu potpisali – neću da komentarišem jer nemam dokaze za to. Strah je suštinski subjektivna kategorija, ne znam da li je to razlog“.
Ipak, tvrdi da je deo kolega koji su bili voljni da daju podršku, na kraju odustao jer su hteli da se stavovi prošire zahtevima.
„To su bili zahtevi širokog spektra, od toga da se obezbedi drugačiji princip studiranja, da nema više partijskog zapošljavanja… Smatramo da to nije pravi trenutak i da ne treba time da se bavimo sada. Smatram da je bilo bespredmetno da se priča o tome i da postavljamo zahteve, znajući da nas je svakako malo. Smatram da mi nismo u situaciji da to uradimo i s tog razloga je jedan broj potencijalnih potpisnika odustao“, kazao je.
Ponavlja da je bitno realno sagledati situaciju.
„Ako nas ima toliko koliko prstiju na jednoj ruci, iluzorno je očekivati da imam takav kapacitet da možemo da zahtevom nešto. Možemo nešto da podržimo ili ne podržimo. U tom kontekstu smo izrazili podršku“, kazao je.
„Kako očekivati podršku ako vi ne podržavate druge“
Gašić nije imao saznanja da li već postoji ili se planira inicijativa u kojoj će se naći posebni zahtevi koje su iznele druge kolege sa Univerziteta.
Sa druge strane, tvrdi da su se pojedine kolege zamerile studentima zbog toga što „nisu ni jednim slovom pomenuli Kosovo i zašto nema prostora za Kosovo u zahtevima“.
Kaže da to smeta i njemu, ali da isto tako – podršku studenti sa Kosova nisu ni tražili.
„Ako to gledamo tako, to smeta i meni, ali ako ćemo realno, da li smo mi uradili nešto na tom planu da smo pozvali nekog da nam da podršku. Da li su se naši studenti podigli vezano za neku problematiku na Kosovu, pa da kažemo nama sada treba podrška sa drugih univerziteta. Sa druge strane, kako očekivati podršku za nešto ako vi nikada nećete da podržite te druge u nekom njihovom zahtevu“.
Gašić o reakciji Rektorata: Slažem se da ne predstavljam Univerzitet, ali ne i o delu o Vučiću
Upitan za komentar povodom navoda Rektorskog kolegijuma, kazao je da je svestan toga da ne može da predstavlja Univerzitet.
Inače, danas je reagovao i Rektorski kolegijum istog ovog univerziteta koji je najpre naglasio da pojedinačna mišljenja ne održavaju stav stavove institucije, te da se u ime Univerziteta mogu oglasiti samo „legitimno izabrani organi“.
Takođe, naveli su da, iako podržavaju pravo na slobodno mišljenje, podršku pružaju srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću, kao i državnim organima u očuvanju akademskih sloboda.
Iako je javno podržao Vučića, Rektorski kolegijum u reakciji je i ocenio da akademsku zajednicu ne treba politizovati, niti dopustiti bilo kakve političke pritiske „jer se time urušava autonomija visokog obrazovanja i dovodi do potencijalnog negiranja prava studenata na obrazovanje“.
Gašić se slaže da on nije na poziciji da predstavlja Univerzitet i još jednom naglašava da on iskazuje svoje mišljenje.
„Ja nisam čovek koji je na poziciji da predstavlja Univerzitet, ja nisam dekan, ja sam profesor na Fakultetu i iskazujem svoje mišljenje i ne mogu da u svoje ime iskazujem mišljenje ili stav fakulteta ili Univerziteta i u tom segmentu su u pravu“, naveo je.
Sa druge strane, ne slaže se sa preostalim delom ove reakcije, posebno jer se u jednoj apolitičnoj instituciji, kako je i kolegijum istakao, čitav kolegijum poziva na predsednika države.
„Spsolutno se ne slažem sa ovim naknadnim delom gde se čitav kolegijum poziva na predsednika Vučića da je to neki garant ne znam čega. Ako smo mi apolitična institucija, onda nema prostora ni za predsednika Vučića tu. Kao što nema prostora za moje političko delovanje, a ja se politički ne bavim time, ovo je moj stav i stav mojih kolega. To je naš lični stav, ali isto tako smatram da Rektorski kolegijum ne može da nastupa sa tezom“.
Naš Univerzitet je u najvećem problemu, mi ne znamo kuda plovi ovaj brod
Gašić na kraju poručuje da je Univerzitet u Prištini u velikom problemu.
„Naš Univerzitet je u velikom problemu. Mi smo suštinski u najvećem problemu u odnosu na sve ostale Univerzitete. Mi ne znamo kuda plovi ovaj naš brod, kakva je naša budućnost. Mi se ponašamo tako kao da to nas ništa ne interesuje, kao da smo mi izolovana priča i ne pratimo neke trendove koji postoje u Srbiji, kao da šta se radi u ostatku Srbije to se nas ne tiče“, poručio je.