U Barseloni na događaju Globalne mobilizacije progresivnih predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas upoznao prisutne o stanju u Srbiji, objavljeno je na nalogu SSP na mreži Iks.
Objavljen je i Đilasov govor:
„Okupljamo se u trenutku kada se Evropa preoblikuje, ne samo pod uticajem spoljnopolitičkih pritisaka, već i kroz sopstvene unutrašnje izbore. A za nas koji dolazimo sa Zapadnog Balkana, ovaj trenutak nije apstraktan. On je duboko ličan. On određuje budućnost naših društava, naših demokratija i naše mesto u Evropi.
Srbija da bi postala zemlja Evropske unije mora da se kreće autoputem ka Briselu. Srbija jeste na autoputu, ali se kreće u pogrešnom smeru i svaki dan je sve bliža Erdoganovoj Turskoj nego Evropskoj uniji. Dakle, moramo da se na prvoj raskrsnici okrenemo i krenemo u drugom pravcu.
I mi se približavamo toj raskrsnici. S jedne strane, postoji sve snažnija demokratska energija – vidljiva u građanskoj mobilizaciji, studentskom pokretu i obnovljenom zahtevu za odgovornošću, pravdom i dostojanstvom. S druge strane, postoji režim koji se oseća sve ugroženijim i koji je, kao posledica toga, sve represivniji. Režim, koji ne želi Srbiju u Evropi, jer zna da bi to bio njegov kraj.
Stranka slobode i pravde smatra određivanje prema temi članstva Srbije u Evropskoj uniji ključnim pitanjem, jer takav stav znači zalaganje ne samo za promenu vlasti, već i promenu sistema. To je jedna od tema na kojoj ne možete biti neutralni. Neutralnost u ovom pitanju nije stav -to je odustajanje. Jer, bez jasnog evropskog opredeljenja, Srbija rizikuje da postane crna rupa na mapi Evrope – prostor nestabilnosti, zarobljenih institucija i izgubljenih šansi, kako su to i sami predstavnici vlasti svojim politikama najavili. A takva Srbija ne treba ni svojim građanima, ni Evropi na njenoj teritoriji.
Evropska unija mora biti jasna i dosledna u podršci demokratskim snagama u Srbiji. Takođe, Evropa treba da shvati da kao što ceo Zapadni Balkan dobija ulaskom u EU, tako i Evropska unija dobija ulaskom zemalja Zapadnog Balkana. Samo takva Evropa će biti Evropa u pravom i punom smislu te reči.“
Događaju su prisustvovali i premijer Španije Pedro Sančez, premijer Brazila Lula da Silva, predsednik evropskih socijaldemokrata Stefan Lofven, mnogi guverneri i senatori Sjedinjenih američkih država, predsednica socijaldemokratske grupe u Evropskom parlamentu i mnoge druge značajne ličnosti iz celog sveta, dodaje se u objavi SSP.
Ova platforma Globalne mobilizacije progresnivnih snaga ima za cilj da rešenja naše progresivne opcije učini vidljivim i kredibilnim, dokazujući da su naše vrednosti ključ za prosperitet čovečanstva, navodi se.
Hvala našoj sestirnskoj organizaciji Partiji evropskih socijalista (PES) na prilici da učestvujemo u ovom značajnom događaju, piše u objavi SSP.








