„Ovo je još jedna tužna slika naše Mitrovice, odnosno našeg naroda na Kosovu i Metohiji“, poručio je lider Srpskog narodnog pokreta Milija Biševac na današnjem protestu u Severnoj Mitrovici, aludirajući na mali broj građana koji su se okupili.
Nekoliko desetina studenata i desetak profesora, te pojedini opozicioni lokalni političari i građani okupili su se danas na glavnom trgu u Severnoj Mitrovici kako bi još jednom ukazali na posledice najavljenog sprovođenja Zakona o strancima i najavljene integracije srpskog obrazovanja i zdravstva u kosovski sistem. Za vreme trajanja ovog kratkog protesta, građani Severne Mitrovice sedeli su u obližnjim letnjim baštama i posmatrali protest. Protestu se takođe nije pridružila ni najveća srpska politička partija – Srpska lista, kao ni rektor Nebojša Arsić, a ni većina profesora.
Upravo na izostanak većeg broja građana, profesora i političkih aktera Biševac se posebno osvrnuo.
„Videli ste ovaj broj građana ovde je isti broj ljudi koji su se okupljali ranije na drugim protestima i ukazivao na ove probleme, ali je tužno i žalosno što danas ovde nije mnogo veći broj ljudi u ovom najtežem trenutku za opstanak srpskog naroda ovde“, rekao je Biševac za Radio Kim.
On je ocenio da su građani ćutali i ranije, uprkos problemima poput gašenja institucija i univerziteta.
Govoreći o profesorima koji se danas nisu pojavili na protestu, Biševac je naveo da su ih ranije više puta javno prozivali i pozivali da se uključe i pruže podršku.
„Jer ovo je pre svega ključ opstanka i univerziteta ali i omladine i naroda ovde, oni su i danas zaćutali, što je zabrinjavajuće i tužno“, kazao je.
Lider SNP je dodao da je, uprkos slabom odzivu, poruka protesta ipak poslata i da „borba mora da se nastavi“.
Politički akteri koji su se angažovali, poručuje, nastaviće da deluju na političkom planu kako bi, prema njegovim rečima, doprineli poboljšanju položaja Srba na Kosovu.
„I mi ćemo kao političari, ali kao i ovi mladi studenti koji su se ohrabrili da dignu glas, nastaviti da se borimo za očuvanje ovog naroda ovde i univerziteta“, kazao je Biševac.
Sa druge strane kritike je uputio i Srpskoj listi, navodeći da je razočaravajuće što predstavnici te stranke nisu prisustvovali protestu.
Štaviše, optužio je ovu političku opciju da je, prema njegovim tvrdnjama, građanima pretila otkazima ukoliko se pojave na protestu.
„To znači da su oni bukvalno podržali i ovaj Zakon o strancima i gašenje ovog univerziteta“, rekao je.
Istovremeno, Biševac tvrdi da bi slika sa protesta bila drugačija da je Srpska lista pozvala građane da izađu i pridruže se današnjem okupljanju.
„Naravno da bi i oni su danas trebali da budu ovde da budu sa narodom, da pozovu narod da izađe na ulice, a ne da im brane da pružaju otpor i da brane svoju slobodu, to znači da su saučesnici u ovoj izdaji i da su oni ti koji bukvalno podržavaju ovo što nam Kurti radi na terenu“, zaključio je Biševac u izjavi za Radio Kim.








