САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
На данашњим седницама скупштина општина Северна Митровица, Зубин Поток, Лепосавић и Ранилуг, одборници Српске листе, као представници владајуће већине, гласањем су одбили да уврсте у дневни ред предлог Декларације о примени закона о странцима и закона о саобраћају. Тиме је у овим општинама онемогућена било каква институционална расправа о горућим питањима за грађане, не само ових општина. Предлог Декларације поднет је као заједничка иницијатива одборника Српског народног покрета, ГИ „Север за све“ и ГИ „Корени“ у општинама у којима су заступљени.
Оваквим одлукама скупштинске већине су свесно одбиле да разговарају о законима који директно погађају свакодневни живот грађана, посебно српске заједнице, у областима слободе кретања, здравства, образовања и правне сигурности.
Циљ предложене Декларације био је да се скупштине општина јасно и институционално изјасне, укажу на штетне последице примене наведених закона, као и да затраже заштиту основних права српске заједнице. Насупрот томе, у све четири општине владајућа већина је изабрала тишину, страначку дисциплину и послушност, на уштрб права грађана. Поред тога, овакав поступак недвосмислено представља јасан показатељ колико је представницима Српске листе заиста стало до проблема грађана које формално представљају.
Подсећамо да су скупштине општина највиши представнички органи грађана, а не пуки механизми за спровођење одлука без расправе. Одбијање да се једна оваква тема уопште стави на дневни ред представља опасан преседан и директно гушење демократског процеса.
Саставни део овог саопштења је и предложени нацрт текста Декларације о којој се данас, нажалост, није разговарало, а све у циљу упознавања јавности са њеном садржином.
ПРЕДЛОГ
ДЕKЛАРАЦИЈЕ СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ ЛЕПОСАВИЋ
о примени Закона о странцима и Закона о саобраћају
Скупштина општине Лепосавић, полазећи од чињенице да је састављена од непосредно и демократски изабраних представника грађана, разматрала је последице примене Закона о странцима и Закона о саобраћају на свакодневни живот становништва.
Скупштина општине Лепосавић констатује да примена наведених закона у садашњем облику изазива озбиљну забринутост међу грађанима наше општине због могућег угрожавања основних права српске заједнице, посебно у областима здравства, образовања и слободе кретања.
Имајући у виду наведено, Скупштина општине Лепосавић:
1. Захтева обуставу примене Закона о странцима и Закона о саобраћају у делу у коме њихова примена производи негативне последице по остваривање основних права српске заједнице.
2. Позива међународне организације присутне на Kосову (УНМИK, KФОР, ЕУЛЕX, ОЕБС и друге) да, у оквиру својих мандата, предузму проактивне мере ради заштите права косовских Срба.
3. Захтева укључивање легитимно изабраних представника српске заједнице у све разговоре и одлуке које се односе на примену наведених закона.
4. Задужује председавајућег Скупштине општине да ову декларацију достави релевантним институцијама и међународним мисијама на Kосову. Ова резолуција има за циљ да укаже на забринутост грађана општине Лепосавић у вези са очувањем основних права грађана, функционисања здравственог и образовног система и стабилност локалне заједнице.








