Ljubitelji književnosti imaće priliku da u sredu, 5. novembra, prisustvuju promociji romana „Bekos“ Enesa Halilovića u Domu kulture „Stari Kolašin“ u Zubinom Potoku.
U Domu kulture „Stari Kolašin“ u Zubinom Potoku, sutra od 18.00 časova, biće održano predstavljanje knjige „Bekos“, autora Enesa Halilovića.
Fokus romana „Bekos“ je na tri junaka koji govore o sebi, samim tim i o vremenu i podneblju.
Naslovna reč „bekos“, izgovorena u Herodotovom mitu kao prva i iskonska, u ovom romanu postaje ono što tri pripovedača očajnički traže – uteha, oslonac i smisao.
Prvi glas pripada psihijatru Piloreti, koji se vraća na Peštersku visoravan da sahrani oca i suoči se sa tišinom prazne kuće, mutnim sećanjima i društvom koje se nepovratno raspalo.
Drugi glas pripada Lemezu, koji psihijatru Martinu priča svoj život i dotiče srž najdubljih tajni balkanskih kriminalnih klanova.
Treći glas je Martinov – ispovest o vezi s Lemezovom sestrom i sumnji da možda deli s njom više nego što bi smeo.
Kroz ovu polifonijsku naraciju, u koju Halilović utiskuje i fragmente pesama, priča, novinskih izveštaja, sudskih dokumenata i memoara – ne kao ukras, već kao simptom govora koji više ne veruje samom sebi – nazire se portret jednog razorenog podneblja u kojem su lične i kolektivne traume nerazmrsivo isprepletane.
Enes Halilović je srpski književnik, novinar, ekonomista i pravnik. Osnivač je književnog pravca kvantumizam (lat. Quantumismus).
Radio je kao novinar i urednik u više medija, među kojima su Radio Slobodna Evropa, „Blic“, agencija FoNet i RTS portal. Osnivač je novinske agencije Sanapress, književnog časopisa Sent i web časopisa Eckermann.
Piše poeziju, prozu i drame, a njegova dela su prevedena na više svetskih jezika i uvrštena u brojne antologije u zemlji i inostranstvu.









