U naselju Murino, opština Plav u Crnoj Gori, na saobraćajnom putokazu za grad Peć na Kosovu navodno je postavljen saobraćajni znak koji sugeriše da se „Peć nalazi u Srbiji“, tvrdi, kako se pretpostavlja, meštanka ovog mesta. Znak je u međuvremenu uklonjen, međutim, sama vest nije prošla bez reakcija kako nadležnih u Crnoj Gori, tako i na Kosovu.
O ovom znaku na saobraćajnom putokazu najpre je izvestila, kako se pretpostavlja, meštanka ovog mesta na svom Fejsbuk profilu, što su juče prenosili kosovski mediji. Na ovoj tabli, pored natpisa „PEĆ“, pridodat je znak „SRB“, prema slici koju je ova meštanka objavila.
Tvrdi da je postavljena uz dozvolu predsednika opštine Plav, Nihada Canovića.
„Dozvola predsednika opštine Plav, Nihada Canovića, da se postavi tabla koja prikazuje Peć (Kosovo) kao deo Srbije, stvorila je opasnu klimu etničke napetosti u regionu. Ova oznaka, koja sugeriše da Crna Gora podržava tvrdnje Srbije o Kosovu, nije samo uvredljiva za albansku manjinu u Crnoj Gori, već takođe rizikuje da produbi etničke podele i potencijalno dovede do nemira“.
Oznaka je u međuvremenu uklonjena.
S druge strane, gradonačelnik opštine Plav, Nihad Canović, maltene je demantovao navode da je to učinjeno sa njegovom dozvolom, kazavši da je znak postavljen „mimo zakona“.
„Nadamo se da će osoba koja je izazvala uznemirenost među građanima i postavila znak mimo pravila i zakona biti odgovorna. Odgovornost mora biti utvrđena“, kazao je Canović za portal ETV.
Prema pisanju ovog portala, znak je uklonila Uprava za saobraćaj.
Kosovsko MSP pozdravlja uklanjanje znaka
Povodom celog slučaja, oglasilo se i kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova. Kažu da su sa zabrinutošću pratili ceo slučaj:
„Koji ima neprihvatljiv sadržaj i protivan je duhu dobrosusedstva i međudržavnog poštovanja“.
A u vezi sa tim, preko ambasade Kosova u Podgorici, preduzeli su neophodne korake kako bi situacija bila „adresirana kod nadležnih institucija Crne Gore“.
To je, kako tvrde, i učinjeno:
„Obaveštavamo javnost da je, nakon ovog institucionalnog angažmana, sporni znak uklonjen. Ministarstvo pozdravlja ovu odluku crnogorskih vlasti i smatra je važnim korakom ka očuvanju dobrosusedskih odnosa i potpunom poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Kosovo“.
Ujedno, zahvalili su se „aktivistima i stanovnicima“ ovog naselja kod Plava, na „podizanju svesti i odbrani zajedničkih demokratskih i međususedskih vrednosti“.