Novosadski zborovi i studenti organizovali su komemorativni skup ispred zgrade Železničke stanice u tom gradu, gde se u 11.52h, pre 17 meseci, obrušila nadstrešnica, usmrtila 16 ljudi i teško povredila jednu osobu.
U tišini su građani i ovog meseca odali poštu stradalima, stojeći na mestu tragedije.
Napominju da ni posle 17 meseci nijedan odgovoran nije imenovan, niti procesuiran.
„S obzirom na to da su krivični postupci i dalje u toku, čekamo epiloge tih postupaka, a dok se sve to dešava, svedoci smo situacije koja se dešava kako u našem gradu, tako u drugim gradovima u Srbiji“, izjavio je za N1 Marko Zarić iz zborova Novog Sada.
Dodaje kako su se danas okupili kako bi ukazali da pored toga što postoji krivična odgovornost, akteri koje smatraju odgovornim, nisu pokazali da poseduju političku i moralnu odgovornost.
„Smatram da je to sve jedna situacija koja nas primorava da se i dalje borimo, da nastavimo sa tom borbom. Dužni smo to svima koji su ovde nastradali, kao i svim ostalim građanima Srbije“, poručio je Zarić.
Iz zborova napominju da se još jedan tragičan događaj koristi za zastrašivanje.
„Juče smo imali situaciju u beogradskom Rektoratu. Već dva, tri dana se vodi medijska kampanja koja je zaista zastrašujuća, povodom smrti te devojke. Nekada ne mogu ni da pojmim na šta su sve oni spremni, i iskoristili su, pokušavaju da iskoriste tu tragediju da izvrše pritisak na ljude za koje oni verovatno smatraju da su njihovi politički protivnici. Na taj način potpuno urušavajući autonomiju univerziteta, stavljajući prst u oko svim građanima“, naglasio je Zarić.
Nadstrešnica na renoviranoj Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je prethodno dva puta svečano otvarana, urušila se 1. novembra 2024. godine. Iako su zvaničnici u prvi mah tvrdili da samo nadstrešnica nije rekonstruisana, ispostavilo se da radova jeste bilo.
Pokrenute su tri istrage, tri postupka, ali bez sudskog epiloga.
Iz mreže zborova Novog Sada poručili su i da će organizovati i komemorativnu šetnju, s početkom u 18 časova, od Limanskog parka do Železničke stanice gde će još jednom biti održan komemorativni skup.








