„Situacija je dogorela i na ivici smo same provalije, sve što je ministarstvo radilo proteklih godina, posebno Dragan Glamočić koji je alfa i omega srpske poljoprivrede, zajedno sa Rističevićem, u proteklih četrnaest godina – bukvalno su nas doveli do prosjačkog štapa i zato je ovoliki gnev srpske poljoprivrede“, kaže za N1 Veljković na blokadi u Konarevu.
Poljoprivrednik Srećko Ranković iz okoline Gruže izjavio je za FoNet da se tokom blokade, koja prolazi bez incidenata, propuštaju vozila Hitne pomoći, intervencije i vozila sa decom.
„Videćemo da li će biti nekih sastanaka sa Vladom, pošto izgleda da Ministarstvo poljoprivrede nema sluha za naše zahteve“, rekao je Ranković, koji je razočaran jučerašnjim izjavama „sa vrha“ da poljoprivrednici slobodno mogu da izađu iz proizvodnje ako im se ne isplati to da rade.
Prema rečima Rankovića, niko od poljoprivrednika nije kriv za to što su došli u situaciju da se njima ne isplati njihov celodnevni rad, jer su znanjem i radom unapredili proizvodnju i gledaju da se razviju u što većem kapacitetu i obimu.
„Mi najmanje želimo ovo što se danas dešava, da smo tu na ulici i ne radimo svoj posao. Hoćemo da ulazimo u i naše štale, farme. Počinje nam setva ovsa za ovaj vikend. Ljudi hoće na njive, da rade svoj posao. Ne možemo da radimo za džabe i tako da nam budućnost bude neizvesna. Imamo porodice, decu – moramo da znamo na čemu smo“, rekao je Ranković.
Poljoprivrednik Boban Mijailović za N1 je rekao da nema odustajanja.
„Nikom ovde nije dobro, ljudi gube, nemaju promet – zato niko nam se ne obraća, sluha nemaju. Bili smo na pregovorima, tu su nas ismevali, pričali neke priče, nisu bili raspoloženi uopšte da rešimo problem… Mi nećemo odustajati, nemamo kud nazad više, ovo je došlo do dna“, poručio je.
Od kako su na funkciju ministra poljoprivrede došli Aleksandar Martinović, pa Dragan Glamočić sve je gore i gore, navodi Mijailović.
„Ako bude razuma i pameti među njima, oni treba da se okrenu našim proizvođačima. Garantujem i tvrdim da još imamo najzdraviju hranu u regionu, a i u Evropi. Mi ne hranimo stoku sa GMO hranom, a uvozimo takvu hranu. Naši su pradedovi, dedovi i očevi sačuvali ognjišta i mi ćemo se boriti za to. Samo tražemo da budemo plaćeni i da živimo onako kako zaslužujemo od našeg rada“, poručio je Mijailović.
Ranije danas, Veljković je poručio da, posle odluke poljoprivrednika da prekinu komunikaciju sa ministrom poljoprivrede Draganom Glamočićem, zbog „niza njegovih netačnih i uvredljivih izjava“, očekuju poziv na razgovore od premijera Srbije Đura Maucta.
„Očekujemo poziv iz Vlade Srbije na sastanak i nadamo se da će oni imati razumevanja za naše zahteve i da nas niko više neće vređati, niti ponižavati i da nam neće govoriti kako bi trebalo da menjamo profesije“, rekao je Veljković.
On je ocenio da su poljoprivrednici posle 16 dana protesta ostali jedinstveni, i da „nisu uspeli da ih posvađaju“.
Veljkovć je ponovio da poljoprivrednici koji protestuju traže da se odmah zaustavi uvoz poljoprivrednih proizvoda koji ugrožavaju domaće tržište dok se zalihe ne potroše, kao i uvođenje prelevmana i kvota na uvoz mleka i mesa.
„Sve ostalao je čista medijska spekulacija da se javnosti predstavi da oni (predstavnnici vlasti) rešavaju naše zahteve“, rekao je Veljković.
U blokadi u trajanju od 24 časa i dalje će biti Ibarska magistrala u Mrčajevcima, 16. dan zaredom, putevi u Bogatiću, mestu Zavalka, put u Lunovom selu kod Užica, magistralni put Kragujevac – Gornji Milanovac, put u mestu Cerovac i put Resnik-Kragujevac.
Veljković je podstio da je policija u Smderevskoj Palanci juče pozivala na informativne razgovore sve poljoprivrednike koji su učestvovali u blokadi puteva u tom gradu i okolini, ali da se oni nisu uplašili i da će i danas nastaviti blokade tih puteva.
On se ponovo izvinio građanima zbog blokada puteva i zamolio ih za razumevanje i strpljenje, ističući da su poljoprivrednici prinuđeni na takve raikalne mere protesta zbog „katastrofalne situacije u kojoj se nalaze“.