KOSOVSKA MITROVICA: MURAL KAO OMAŽ PATRIJARHU PAVLU I MITROPOLITU AMFILOHIJU

Zvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivna
 

KOSOVSKA MITROVICA - Mural kao omaž blaženopočivšima patrijarhu Pavlu i mitropolitu Crnogorsko-primorskom i egzarhu Pećkog trona Amfilohiju, od danas krasi centar Kosovske Mitrovice.

Na ovu ideju, došla su trojica entuzijastičnih Mitrovčana – Filip Bojković, Nemanja Savić i Ljubomir Kovačević. Oni su u prethodnih mesec i po dana pokrenuli akciju sakupljanja novca za oslikavanje murala. Sugrađani su im, kažu, rado pomogli.

„Ko god je hteo, mogao je da donira novac za grafit i skupili smo potrebnu sumu. Akciju smo pokrenuli pre nekih mesec i po dana. Išli smo bukvalno od čoveka do čoveka, od lokala do lokala, raširili smo priču po gradu, dosta ljudi je čulo i odziv je bio baš dobar. Za kratak period smo skupili potrebnu svotu i čak i više nego što nam je potrebno. Višak smo donirali jednoj četvoročlanoj porodici iz Orahovca – 200 evra. Sad smo stavili kutiju za malu Magdalenu Nedeljković“, kaže za Radio Kontakt Plus, dvadesetdvogodišnji Filip Bojković.

Mural oslikavaju Vuk Đurić, Aleksandar Glibetić Pibo i Stefan Stojanović Sleš, bivši studenti Fakulteta umetnosti iz Prištine sa sedištem u Zvečanu, kojima inače ovo nije prvi put da na ovaj način ulepšavaju naš grad.

Zgrada “Metohije”, kako je zovu Mitrovčani, a na kojoj se mural radi, simbolično je odabrana.

„Prvo, svi u gradu ovu zgradu nezvanično zovemo ’Metohija’, pa ima još više smisla… Znamo šta su za naš narod uradili patrijarh Pavle i mitropolit Amfilohije. Narod ih mnogo poštuje“, ističe Ljubomir Kovačević.

Za oslikavanje murala, dobili su blagoslov Eparhije raško-prizrenske i ovdašnjeg sveštenstva.

Momci koji oslikavaju naš grad muralima i raznim grafitima, dobro su poznati među Mitrovčanima. Ovaj rad je jedan od razloga što su Vuk, Pibo i Sleš ponovo u našem gradu.

„Carski je osećaj biti ponovo u Mitrovici. Nisam mogao da prepoznam neke delove u gradu, jer se baš izgradilo”, kaže Sleš iz Vranja.

Aleksandar Glibetić Pibo, inače iz Kraljeva, pored ovog, radi i na drugim umetničkim projektima, pa je u Kosovskoj Mitrovici, već duže vreme.

“Crtali smo svuda po gradu sami za sebe, pa su se onda uključili ljudi da naručuju, pa su počeli i projekti, tako da ovde crtam aktivno šest godina sigurno.”

Inicijatori akcije, zahvalili su se građanima Kosovske Mitrovice, koji su im ukazali poverenje i svojim donacijama, doprineli da jedan ovakav mural krasi naš grad.

Facebook

Vremenska prognoza

LEPOSAVIĆ VREME

Baneri

Click Here Arrow ok

UPIS 2024 Buduce Radio Televizija Mir je posvećena svojim gledaocima i slušaocima.

RTV MIR - SA SVOG PRAGA

Email:

mir@rtvmir.com

Tel:

+381 28 83165