PRIŠTINA - Retorika koju trenutno koriste albanski političari u Prištini, a koja je često usmerena protiv Srbije, u službi je izborne kampanje, smatra prištinski analitičar Ramuš Tahiri koji dodaje da bi među prvim zadacima nove Vlade trebalo da se nađe nastavak dijaloga Beograda i Prištine, koji, kako ocenjuje, trenutno nije u fokusu kosovske strane.
"U kampanji uvek dolazi do nacionalnih izjava, više dolazi do izražaja ono što čuva identitet i državni i nacionalni, a isto tako dolaze i izjave i protiv Srbije ili odnosa sa Srbijom, kako u prošlosti, tako i u sadašnjosti. Nakon formiranja nove vlade takva retorika ostaje opoziciji, a vlada se 'primiri' i nastavlja da razvija odnose redovnim putem", kazao je Tahiri za Tanjug.
Komentarišući izjave Ramuša Haradinaja o pripajanju Kosova Albaniji, Tahiri kaže da su takve težnje ranije bile program Aljbina Kurtija i njegove stranke Samoopredeljenja, ali da danas ne predstavljaju određeni program, niti postoji određena aparatura koja radi na tome i da su, makar kod Haradinaja, više inat, nego istinska težnja.
Govoreći o tri predložena rešenja za kosovskog problema koje je objavila Međunarodne krizne grupe u izveštaju o nastavku procesa dijaloga Beograda i Prištine, Tahiri predlog o ragraničenju čita kao određivanje granica u slučaju priznanja Kosova, a ne razmenu teritorija, koja, kako kaže, nije podržana većinski na Kosovu i koja podrazumeva novo razgraničenje, odnosno nove granice po etničkim osnovama.
Tahiri ocenjuje da je situacija na Kosovu složena pred vanredne izbore navodeći da se ne može sa sigurnošću očekivati brzo formiranje vlade, kao i da niko u Prištini trenutno ne žuri sa nastavkom pregovora sa Beogradom.
Sličnu ocenu, dao je nedavno i ekspert za Balkan u okviru Međunarodne krizne grupe Marko Prelec.
Prelec je u intervjuu za Kosovo Onlajn naveo je da je optimista da će doći do dogovora između dve strane, ali ne u skorijem periodu.
“Ne vidim da se u skorije vreme može doći do dogovora, ali na duži period, jesam optimista. Nadam se iskreno da će doći do dogovora, ako ni iz kog drugog razloga, onda iz obostrane koristi, jer sadašnje stanje nije dobro ni za koga”, kaže Prelec.
Nastavak procesa dijaloga, smatra Perlec, u mnogome će zavisti i od novoizabrane vlade.
“Sada, mi još ne znamo kakva će vlada biti u Prištini, ali po svemu sudeći neče biti više sklona kompromisu nego prethodne vlade. I ovako nisu bili naročiti spremni ni u Beogradu ni u Prištini, tačnije nisu imali minimalnu dozu međusobnog poverenja koje je potrebno”, ocenio je Perlec.