Šta su najnoviji problemi za Crkvu?
Poseta komandanta KFOR-a ovom pravoslavnom manastiru došla je u istom danu kada je Eparhija raško-prizrenska javno iznela zabrinutost zbog novih „javnih i neodgovornih izjava pojedinih javnih ličnosti u kosovskom albanskom društvu“.
SPC se ponovo na meti ovih izjava našla najpre početkom ove nedelje.
Seljim Pacoli, bivši potpredsednik Prištine, dan nakon diverzije na kanalu Ibar-Lepenac za šta kosovske vlasti neupitno optužuju Beograd, praktično je objavom na društvenoj mreži Fejsbuk pozvao na „Oluju“, pa je, nezaustvavši se tu, u narednoj objavi SPC označio kao „glavni podstrekač“ nasilja nad Albancima.
Naredno targetiranje usledilo je samo dva dana kasnije, i to od strane Gurakući Kučija iz instituta Oktopus.
Komantarišući akcije Kosovske policije nakon diverzije na kanal Ibar Lepenac, svakodnevne zaplene oružja, uniformi – koje kosovske vlasti predstavljaju kao materijalne dokaze za oštećenje ove infrastrukture, on je poručio da se „očekuje“ nastavak „pronalaženja naoružanja“ na Severu.
Štaviše, sve je povezao sa hramovima SPC na Kosovu.
„Kao u slučaju Banjske, gde je u crkvi u Banjskoj pronađeno veliko naoružanje, ne znamo šta se nalazi u pravoslavnim crkvama, da li ima naoružanja i koji ljudi borave u tim verskim objektima“, rekao je ovaj stručnjak za Kljan Kosova.
Mediji koji su preneli ovu izjavu, a bilo ih je više, uz sam Kljan, vest su završili upravo ovom izjavom, bez uredničke intervencije da u manastiru Banjska nije pronađeno „veliko naoružanje“, već u samom mestu i širem rejonu.
Eparhija je i zbog novih izjava na račun SPC iznela zabrinutost, uz naglasak da je reč o kleveti koja je već odavno demantovana.
Poručili su i da su o svemu obavestili međunarodne predstavnike na Kosovu.